Döntött a román klub: új csapatot kell keresnie a magyar játékosnak
Az SCM Gloria Buzau súlyos anyagi nehézségekkel küzd.
Eseménydús pályafutása során korábban Tunézia színeiben is játszott a beállós.
Nyitókép: Elghaoui itt még a tunéziai válogatott tagjaként... Fotó: Getty Images/Catherine Steenkeste
A 33 éves Asma Elghaoui szülővárosában, a Rimat Monasztirban kezdett kézilabdázni, ám hamar kinőtte a tunéziai bajnokságot és Európába igazolt: előbb a francia HBC Nimes szerződtette, majd a Dinamo Volgogradhoz igazolt, amellyel a BL Final Fourjáig jutott el.
A beállós első magyarországi klubja a Siófok KC volt, majd a Győri Audi ETO KC következett, amellyel nem csak bajnokságot nyert, hanem a Bajnokok Ligáját is elhódították.
Ezt követően rövid időre visszatért Siófokra, ám 2019 óta már a román Valceában szórja a gólokat.
Közben a magyar szövetség honosította őt, válogatottunkban 2018-ban, egy Montenegró elleni mérkőzésen mutatkozott be, amelyet még egy fellépés követett.
A napokban azonban újabb fordulat következett Elghaoui pályafutásában: saját közösségi oldalán jelentette be, hogy megkapta a román állampolgárságot, és Tunézia, valamint Magyarország után a jövőben a román nemzetnek szeretne dicsőséget szerezni...
„Hat évvel ezelőtt, amikor Romániába érkeztem, soha nem gondoltam volna, hogy ez az ország az otthonommá válik. Ma nagyon büszke vagyok arra, hogy állampolgára lehetek ennek a gyönyörű országnak, ahol a fiam is megszületett”
Jelzésértékű: még a román szurkolók közül sem mindannyian fogadják kitörő lelkesedéssel Asma Elghaoui honosítását, illetve debütálását a román válogatottban. Néhány hozzászólás a hír bejelentését követően:
„Biztos, hogy van értelme külföldi játékosokat honosítani? Pontosan azt tesszük, amit a Nyugat tett (Spanyolország, Németország, Franciaország körülbelül 20-30 évvel ezelőtt, amikor Oroszországból, Ukrajnából, Jugoszláviából honosították a kiemelkedő képességű játékosokat! Ezt azért tették, hogy saját országukban a kézilabda színvonalát emeljék, ma viszont
ezektől a kiöregedő, formán kívüli zsoldosoktól semmit nem tanulnak a fiatalok. A román kézilabda színvonalát nem a honosítással kéne emelni!”
„Asma nagyon értékes játékos, de úgy érzem, egy kicsit későn történt meg a honosítása, amely ráadásul nem is az első a pályafutásában. Nem lesz könnyű abba a formába lendülnie, amelyet a kezdetekkor, a Valceába szerződésekor láttunk tőle...”
„Gratulálok Asmának és Burlacsenkónak az állampolgárság megszerzéséhez, de mindenki egy fiatal román válogatott kialakításáról beszél, erre mit teszünk? Idős játékosokat honosítunk. Szerintem már túl öregek lesznek a következő olimpiához...” (A 32 éves ukrán Jaroszlava Burlacsenkót is honosította a Román Kézilabda Szövetség – a szerk.)